فیلتر پرس در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

فیلتر پرس در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

در صنعت تصفیه مایعات و محلول ها از روش و ابزار های مختلف برای تصفیه استفاده می شود که معمول ترین و پر کاربرد ترین آنها فیلتر پرس می باشد.در این روش از دستگاه فیلتر پرس  برای تصفیه استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از پارچه و صفحات فیلتر پرس تصفیه را انجام می دهد که دستگاه و صفحات در بخشهای مجزا تشریح خواهد شد.

انواع فیلتر پرس
صفحات فیلتر پرس در ابعاد و اندازه و شکل های مختلف ساخته می شوند. لذا از چندین نظر تقسیم بندی و دسته بندی می شوند.

تقسیم بندی کلی از نظر عملکرد به ۲ گروه ممبران (دارای صفحات ارتجاعی) و نوع ساده محفظه دار
الف) صفحات ممبران: دارای صفحات قابل ارتجاع بوده و هر صفحه از ۳ لایه تشکیل می شود که لایه وسطی نقش تحمل کننده نیروهای اعمال شده را دارد و لایه های کناری به کمک لایه وسط محفظه بادکنکی را ایجاد می کند که در مراحل کاری فیلتر پرس بعد از شارژ کامل و پر شدن صفحات از کیک و قبل از باز کردن صفحات برای تخلیه کیک با استفاده از فشار باد تا ۱۰ بار رطوبت موجود در کیک را تخلیه و میزان رطوبت تا ۱۲ در صد قابل کنترل می باشد این صفحات از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند و لایه های کناری به لایه وسط جوشکاری و یا به روش مکانیکی با استفاده از گوه متصل می شوند.

ب)صفحات ساده محفظه دار: این صفحات از جنس پلی پروپیلن و چدن و آلومینیوم و … تولید می شوند و هر صفحه دارای محفظه هایی در دو طرف کناری می باشد و کل صفحه بصورت یک پارچه ساخته می شود. این صفحات دارای میزان رطوبت بیشتر در کیک نسبت به مدل ممبران می باشند.

تقسیم بندی از نظر سیستم تخلیه آب یا محلول تصفیه شده
الف)صفحات مدار باز: در این صفحات محلول تصفیه شونده از طریق یک سوراخ بزرگ که در وسط و یا کمی بالاتر از وسط و یا در قسمت فوقانی صفحات ایجاد شده وارد صفحه شده و کیک محلول روی پارچه قرار می گیرد و محلول تصفیه شده از طریق یک و یا دو سوراخ که در پایین ترین قسمت صفحه و در کنارهای آن قرار دارد خارج می شود. این صفحات برای تولیداتی که بیشتر کیک استفاده می شود مصرف می گردد. و همچنین برای جاهایی که آلودگی بهداشتی محلول تصفیه شده خیلی مهم نباشد.

ب)صفحات مدار بسته: این صفات نیز مانند صفات مدار باز دارای یک سوراخ بزرگ شارژ در وسط و کنار می باشند و دارای یک و دو و یا چهار سوراخ نسبتا کوچک تر در کنار ها برای تخلیه محلول تصفیه شده که این سوراخ های کناری پشت سر هم قرار گرفته و تشکیل لوله خروج محلول تصفیه شده را می دهند.
در این صفحات محلول در یک سیستم مدار بسته جریان دارد و محلول تصفیه شده با محیط بیرون تماس آزاد ندارد . این صفحات برای مواد غذایی و دارویی و جاهای که از محلول تصفیه شده بعنوان محصول استفاده می کنند.

ج)صفحات قاب و صفحه: این صفحات بشکل قاب و صفحه مجزا ساخته می شود بدین ترتیب که یک صفحه تخت بدون محفظه بعنوان نگهدارنده پارچه و یک کلاف خالی بعنوان محفظه کیک در نظر کرفته می شود هر صفحه و هر کلاف در دو و یا چهار گوشه دارای سوراخ بزرگ برای عبور دادن محلول قبل و بعد از تصفیه هستند لذا محلول تصفیه نشده از طریق سوراخهای کوچک جانبی کلاف وارد محفظه آن شده و محلول تصفیه شده از طریق سوراخ کوچک خروجی صفحه خارج می گردد.
این صفحات بیشتر در جاهایی که حجم کیک بیشتری داشته باشند و یا جاهایی که بخواهند زود به زود پارچه های تصفیه کننده را برای شستشو جدا کنند استفاده می کنند.

پارچه های فیلترپرس

با توجه به دامنه وسیع انواع محلولها از نظر خاصیت اسیدی و باز ی – غلظت و گران روی (ویسکوزیته) و دما و با توجه به حساسیت به وضعیت بهداشتی محلول و نیز حدود شفافیت مورد انتظار از محلول تصفیه شده و نیز حجم محلول از پارچه و صافی های متفاوت استفاده می شود. لذا پارچه و صافی در انواع و اقسام متفاوت و از جنس های پنبه ای (کتانی) پلی استر و پلی آمید (نایلون) و پلی پروپیلن و یا ترکیبی از اینها تولید می شوند .
پارچه های پنبه ای برای دمای نسبتا بالا و محلول های خنثی و تا حدودی بازی استفاده می شود. ولی بدلیل داشتن پرز در جاهایی که حساسیت بهداشتی بیشتر باشد مانند مصارف دارویی استفاده نمی شود این پارچه به تعداد تار و پود موجود در واحد سطح (اینج مربع) و شرایط بافت می تواند در فشار های پایین و تا حدود ۵ اتمسفر استفاده شود لذا در مواقعیکه بدلایل مختلف مثلا گرانروی نیاز به فشار بالا می باشد این پارچه محدودیت کاربرد دارد. از ویژگی بارز این پارچه جذب مناسب محلول و آب بندی راحت در جریان فیلتراسیون می باشد.
پارچه های از جنس پلی پروپیلن برای محلول های اسیدی و بازی و حتی برای محلول های خنثی استفاده می شود این نوع پارچه (صافی) تا دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد را براحتی تحمل می نمایند و در طیف وسیعی از محلول ها و صنایع استفاده می شود دارای عمر مناسب بوده و درمقابل رطوبت و دما مقاوم است و نیز بعلت نداشتن پرز از شرایط بهداشتی مناسبی بر خوردار می باشد قابلیت شستشوی بهتری داشته و قابل باز یافت می باشد و کیک آن راحت تر جدا می شود.
این نوع پارچه بعلت درشتی تار و پود و سفت بودن آن دارای شرایط آبندی مشکل تر می باشد و برای زمانی که محلول بسیار ارزشمند باشد توصیه نمی شود. این نوع پارچه در طیف وسیع از تنوع تولید می شود.
پارچه های از جنس پلی استر هم بدلیل جنس پلیمری برای محلولهای بازی و اسیدی و خنثی استفاده می شود. وضمن داشتن مزایای پارچه های پلی پروپیلنی بدلیل داشتن ضخامت بیشتر و جنس نرم شرایط آبندی مناسب تری دارد و تحمل فشار آن نیز بالا است و در انواع تک لایه ودو لایه تولید می شود و نوع دو لایه آن تا ۲۰ اتمسفر فشار را تحمل می نماید. پارچه پلی آمیدی (نایلون) نیز برای محیط های متفاوت استفاده می شود و ساختار و آب بندی بهتری دارد.
ضمنا برای گرفتن خواص متنوع از پارچه ها برای پاسخگویی به شرایط گوناگون صنعتی از پارچه با جنس ترکیبی از پنبه و پلی استر و پلی پروپیلن و … با شرایط بافت گوناگون استفاده می شود.

 

موارد مصرف فیلتر پرس:

خطوط تصفیه آب ، فاضلاب مثل تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی و شهرکهای صنعتی و …
خطوط تولید صنایع شیمیایی مانند اسید فسفریک و ..
کارخانه های دارویی مثل سولفات های آهن و روی -انواع شربتها مثل شربت معده و…
خطوط تولید مواد غذایی مانند خطوط تولید سرکه آبلیمو تصفیه شکر و قند و عسل و شیره خرما و …
روغن های خوراکی و صنعتی مثل تصفیه خانه های روغن زیتون و روغنهای سوخته و …
کار خانه های معدنی مثل خطوط تولید فلزات سرب ، روی ، مس …
خطوط تولید سنگهای ساختمانی ، کاشی و سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *