تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

روش لجن فعال

لجن فعال یک روش بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب است. در این روش شرایط لازم برای حیات و فعالیت یک توده بیولوژیکی ناشی از اجتماع میکرواورگانیسم ها و به خصوص باکتری ها فراهم می گردد. میکرواورگانیسم ها ضمن مصرف اکسیژن، مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نمایند. به سبب وجود مقدار زیاد مواد آلی در فاضلاب لازم است که اکسیژن مورد نیاز به صورت مصنوعی و به وسیله هوادهی تامین گردد. برای دستیابی به یک راندمان تصفیه بالا همواره باید نسبتی مناسب بین مقدار میکرواوگانیسم ها و مقدرا مواد آلی موجود در فاضلاب برقرار باشد. بدین منظور همواره هر بخشی از لجن جدا شده در مخزن ته نشینی به مخزن هوادهی برگردانده می شود که لجن فعال نامیده می شود. از این روش بیشتر برای تصفیه فاضلاب بهداشتی در شهرها استفاده می شود.

روش لجن فعال با هوادهی گسترده

این روش گونه اصلاح شده ای از روش لجن فعال است. از آنجا که در اجتماعات کوچک حجم فاضلاب تولیدی به اندازه ای است که احداث و راهبری تاسیسات هضم لجن مقرون به صرفه اقتصادی نیست، با افزایش زمان ماند و هوادهی فاضلاب مقدار لجن تولیدی را به حداقل می رسانند. این روش به لجن فعال با هوادهی گسترده موسوم است. با توجه به مزایای این روش، روش لجن فعال با هوادهی گسترده متداول ترین روش برای تصفیه فاضلاب بهداشتی مجتمع های مسکونی و ویلایی، هتل ها و مراکز رفاهی و اقامتی، رستوران ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، کمپ های کارگری، دفاتر کار کارخانجات و ادارات و شرکت ها است.

فرآیند تصفیه در این روش مطابق فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و مشکلات ناشی از آن اصلاحاتی در روش تصفیه صورت گرفته است. این اصلاحات شامل افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن می باشد.
این تغییرات سبب شده است که میزان لجن دفعی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. همچنین پایداری و مقاومت سیستم نسبت به نوسانات کیفی و کمی ورودی افزایش یافته است. انعطاف پذیری و پایداری سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده سبب شده است که امروزه در کشور ما بطور گسترده ای از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده شود.

نکات قابل توجه

  1. لجن دفعی این روش تصفیه فاضلاب بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال است.
  2. لجن دفعی کاملا تثبیت شده بوده و نیاز به هضم ندارد.
  3. این سیستم نسبت به تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم است.
  4. توصیه می گردد که برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی از این روش استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *