تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی چیست؟

تصفیه فاضلاب بهداشتی چرا و چگونه انجام می شود؟

زماني كه آب مصرف مي شود و مواد خارجي و آلاينده وارد آن مي شود ، كيفيت اوليه آب از بين رفته و ديگر قابل استفاده نمي باشد، كه به آن فاضلاب گفته مي شود . فاضلاب بهداشتي حاصل مصرف روزانه آب جهت فعاليت هاي انساني مختلف از جمله شستشو و استحمام و آشپزي و نيز نشتاب مي باشد که برای استفاده مجدد، باید فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی روی آن انجام شود. محتواي فاضلاب بهداشتی شامل ۹۹٫۹ درصد آب و حدود ۰٫۱ درصد ناخالصي و آلاينده هاي مختلف مي باشد.

معمولاً مقدار فاضلابي را كه در طرح در نظر مي گيرند معادل مقدار فاضلاب بهداشتی متوسط شبانه روز در مواقع غير بارندگي است . به طور كلي اين مقدار متوسط قراردادي است و اصولاً در ساعات مختلف شبانه روز اين مقدار كمتر يا بيشتر از مقدار متوسط مي باشد. يكي از طرق مختلف تعيين مقدار متوسط فاضلاب در يك شبانه روز ، تعيين آب مصرفي در شهر است. تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر استاندارد برای به میزان استاندارد رساندن مواد آلاینده و طبق توصيه كميته استاندارد فاضلاب سازمان برنامه تا زماني كه اندازه گيري هاي واقعي از مقدار فاضلاب شهر هاي مختلف در ايران عملي نشده است ، رقم ۱۵۰ ليتر به ازاء هر نفر در روز را مي توان در طرح هاي شبكه فاضلاب به كار برد كه اين رقم نشتاب را هم شامل مي شود که این میزان شامل تصفیه فاضلاب بهداشتی می شود.

آلاينده هاي موجود در فاضلاب شامل مواد معلق، مواد مغذي ، فلزات سنگين ، انواع شوينده و جامدات محلول و نيز مواد آلي قابل تجزيه بيولوژيكي و مواد آلي غير قابل تجزيه بيولوژيكي هستند. اين مواد آلاينده براي محيط زيست بسيار خطر آفرين مي باشد و به همين دليل تخليه مستقيم فاضلاب ها به محيط زيست قبل از تصفيه آنها مي تواند صدمات جبران ناپذيري را به طبيعت وارد نمايد كه با توجه به اين مسئله بايد فاضلاب هاي بهداشتي انساني و ساير فاضلاب ها قبل از ورود به طبيعت تصفيه شوند. و درجه تصفيه آنها به نوع آلاينده ها و غلظت آنها بستگي دارد.

تصفيه فاضلاب بهداشتي مي تواند مواد آلي موجود در آن ها را تثبيت نمايد و پسابي را توليد نمايد كه قابليت تخليه به محيط زيست را داشته باشد و نيز قابليت استفاده مجدد از پساب تصفيه شده را ايجاد مي نمايد.

كيفيت فاضلاب خروجي از تصفيه خانه بايد مطابق استانداردهاي ملي سازمان حفاظت محيط زيست كشور باشد ، كه با توجه به نوع مصرف آن به سه دسته تقسيم مي شود .

-دسته اول مصارف كشاورزي و آبياري فضاي سبز مي باشد كه بايد كيفيت آن به شرح زير باشد:

COD<200 mg/l      , TSS<100 mg/l     , BOD5<100 mg/l

-دسته دوم مصارف تخليه به آبهاي سطحي مي باشد كه بايد كيفيت آن به شرح زير باشد:

BOD5<30 mg/l     , COD<60 mg/l      , TSS<40 mg/l

-دسته سوم مصارف تخليه به چاه جاذب مي باشد كه بايد كيفيت آن به شرح زير باشد:

BOD5<30 mg/l     , COD<60 mg/l

با توجه به ماهيت فاضلاب مشخص مي شود كه بايد به چه طريقي عمل تصفيه را انجام داد. كه براي تعيين ماهيت فاضلاب آزمايش هاي متفاوتي وجود دارد كه عبارتند از:

  1. آزمایش فیزیکی روی فاضلاب بهداشتی
  2. آزمایش شیمیایی
  3. آزمایش زیستی

 

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال

لجن فعال یک روش بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش شرایط لازم برای حیات و فعالیت یک توده بیولوژیکی ناشی از اجتماع میکرواورگانیسم ها و به خصوص باکتری ها فراهم می گردد. میکرواورگانیسم ها ضمن مصرف اکسیژن، مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نمایند. به سبب وجود مقدار زیاد مواد آلی در فاضلاب لازم است که اکسیژن مورد نیاز به صورت مصنوعی و به وسیله هوادهی تامین گردد. برای دستیابی به یک راندمان تصفیه بالا همواره باید نسبتی مناسب بین مقدار میکرواوگانیسم ها و مقدرا مواد آلی موجود در فاضلاب برقرار باشد. بدین منظور همواره هر بخشی از لجن جدا شده در مخزن ته نشینی به مخزن هوادهی برگردانده می شود که لجن فعال نامیده می شود. از این روش بیشتر برای تصفیه فاضلاب بهداشتی در شهرها استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

این روش گونه اصلاح شده ای از روش لجن فعال است. از آنجا که در اجتماعات کوچک حجم فاضلاب تولیدی به اندازه ای است که احداث و راهبری تاسیسات هضم لجن مقرون به صرفه اقتصادی نیست، با افزایش زمان ماند و هوادهی فاضلاب مقدار لجن تولیدی را به حداقل می رسانند. این روش به لجن فعال با هوادهی گسترده موسوم است. با توجه به مزایای این روش، روش لجن فعال با هوادهی گسترده متداول ترین روش برای تصفیه فاضلاب بهداشتی مجتمع های مسکونی و ویلایی، هتل ها و مراکز رفاهی و اقامتی، رستوران ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، کمپ های کارگری، دفاتر کار کارخانجات و ادارات و شرکت ها است.

فرآیند تصفیه در این روش مطابق فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و مشکلات ناشی از آن اصلاحاتی در روش تصفیه صورت گرفته است. این اصلاحات شامل افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن می باشد.
این تغییرات سبب شده است که میزان لجن دفعی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. همچنین پایداری و مقاومت سیستم نسبت به نوسانات کیفی و کمی ورودی افزایش یافته است. انعطاف پذیری و پایداری سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده سبب شده است که امروزه در کشور ما بطور گسترده ای از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده شود.

نکات قابل توجه:
۱-    لجن دفعی این روش تصفیه فاضلاب بهداشتی بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال است.
۲-    لجن دفعی کاملا تثبیت شده بوده و نیاز به هضم ندارد.
۳-    این سیستم نسبت به تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم است.
۴-    توصیه می گردد که برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی از این روش استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *