تصفیه آب صنعتی و آشامیدنی

تصفیه آب صنعتی و آشامیدنی

آب گنجينه مشترك انسان هاست كه بايد به نسل هاي بعدي سپرده شود. افزايش مصرف بي رويه و تخريب منابع آب به منزله تخريب پايه هاي توسعه است. آب يكي از بزرگترين چالش هاي قرن حاضر بشريت است كه مي تواند سرمنشا بسياري از تحولات مثبت و منفي جهان قرار گيرد.

اصولا مهمترین بخشهای مصرف آب در جوامع امروزی شامل مصارف آشامیدنی، صنعتی و کشاورزی می باشد. در ارتباط با بخش کشاورزی امروز مهمترین چالش در توسعه کشاورزی در دنیا بحث تامین آب می باشد. همچنین تولید آب آشامیدنی پاک مطابق با استانداردهای جهانی یکی دیگر از چالشهای جوامع در سال های آتی خواهد بود.

از طرفی با توجه به اینکه یکی از مبانی خود کفایی و استقلال یک کشور داشتن بخش صنعتی قوی است امروزه تامین انرژی و آب مورد نیاز صنایع شرط اولیه توسعه صنعتی کشورها خواهد بود. با نگاهي گذرا به اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا پي خواهيم برد كه تمامی این کشورها در زمینه صنعت سرمایه گذاری بسیار زیادی را انجام داده اند. البته در توسعه بخش صنایع و احداث شهرك هاي صنعتي بايد توجه خاصي به تامين زير ساخت ها از قبيل آب، برق، گاز، مخابرات، راههاي مواصلاتي و… داشت.

گستردگی صنعت و پیشرفت فناوری باعث گردیده تهیه آب برای صنعت نیز دارای تنوع و دگرگونیهای زیادی گردد. امروزه صنایع گوناگون از جمله صنایع نفت، گاز، پترو شیمی، صنایع غذایی، صنایع فولاد، صنایع دارویی، صنایع آرایشی بهداشتی و … بدلیل استفاده از دستگاههای بسیار خاص و گران قیمت نیازمند آب با مشخصات ویژه و خاص خود می باشند که لازم است آن را طی فرآیندهای مختلف و منطبق با نیاز صنعت مورد نظر تصفیه نمود. مهمترین املاح و آلاینده هایی که معمولا در آب صنعتی تولید اشکال می کنند، نمکهای فلزات قلیائی خاکی می باشند که در آب باعث پدید آمدن سختی (Hardness) می گردند. از مشخصات آب سخت دیر کف کردن صابونها و نتایج مصرف آن، گرفتگی دستگاهها، ایجاد رسوب، کاهش راندمان حرارتی و نهایتا خوردگی و سوراخ شدن لوله ها می باشد. در این راستا استفاده از روشهایی نوین به جای روشهای قدیمی از جمله ترسیب و تغویض یونی می تواند نقش موثری در تامین آب های صنعتی و همچنین آب آشامیدنی و آب مورد نیاز در بخش کشاورزی داشته باشد..

در ادامه مهم ترین روش های تصفیه آب جهت تولید آب آشامیدنی و آب های مورد استفاده در بخش های مختلف صنعتی ارائه شده است:

– تصفیه به روش اسمز معکوس (RO)

– روش تصفیه غشایی (MF,UF,NF)

– روش الکترو دیالیز

– روش های فیزیکو شیمیایی

– روش های تبادل یونی (سختی گیر)

– روش های فیلتراسیون (فیلتر شنی و کربنی)

– روش های گندزدایی (کلر، ازن، UV)