تصفیه آب خانگی

تصفیه آب خانگی

کاهش کیفیت آب در شهرها و جوامع به دلیل رشد بی رویه جمعیت و به دنبال آن آلودگی های شهری و صنعتی در حال افزایش می باشد. از جمله می توان به ازدیاد املاح و مواد زائد در آب اشاره نمود. با توجه به کاهش کیفیت آب و ازدیاد مواد زائد در آب ها ما همواره شاهد شیوع چشمگیر بیماری های مختلف در جوامع هستیم. در این بین می توان بیماری های کلیوی، ناراحتی های عصبی، سرطان، وبا، اسهال، عفونت های پوستی و تیفوئید را نام برد. قابل توجه است، علیرغم تامین آب آشامیدنی و بهداشتی سالم توسط سازمان های ذیربط و اقدام به تولید آبهای معدنی، تصفیه آب خانگی را بنابر دلایل زیر به هنگام مصرف تاکید نموده اند.

 1. آب تصفیه شده در طول مسیری که از محل تصفیه خانه تا مصرف کننده را طی می کند به جرم ها و املاح موجود در مسیر لوله انتقال و نیز کلر و ذرات میکروسکوپی آلوده می گردد.
 2. یکی از راه های حل این مشکل استفاده از سیستم اسمز معکوس (RO) می باشد. مناسب ترین محل تعبیه آن آخرین نقطه شبکه انتقال و توزیع آب یعنی قبل از مصرف کننده است که کلیه آلاینده های مسیر انتقال را حذف می نماید.
 3. بطری های آب معدنی به دلیل جنس پلاستکی آنها دارای املاح مختلف می باشد. استفاده از آنها برای همه سنین توصیه نمی گردند. ضمن اینکه استفاده دائم از آنها از نظر اقتصادی نیز به صرفه نمی باشد.
 4. مصرف سرانه آب برای هر نفر به میزان ۲۰۰ لیتر می باشد. از این میزان فقط ۲ لیتر آن به مصارف خوراکی هر فرد می رسد. لذا با توجه به این امر استفاده از سیستم تصفیه آب خانگی توصیه می گردد. علاوه بر تمرکز تصفیه بر روی ۲ لیتر خوراکی از هزینه بالای تصفیه ۱۹۸ لیتر مابقی نیز جلوگیری می گردد.

دستگاه تصفیه آب خانگی:

محل تعبیه دستگاه تصفیه آب خانگی به طور معمول در اماکنی که استفاده آب شرب در آنها روی می دهد، می باشد. مثل آشپزخانه، آبدارخانه، آبخوری، آبسرد کن، یخچال و …

این دستگاه مجهز به یک شیر مجزا جهت استفاده از آب تصفیه شده در دستگاه می باشد. دستگاه تصفیه آب خانگی در مدل ها و دقت های مختلف تولید می گردد. این دستگاه متناسب با نیاز مصرف کننده انتخاب می گردد. تفاوت مدل دستگاه بر اساس دقت تصفیه، نوع فیلتر و محل استفاده می باشد.

غالبا مصارف آب تصفیه شده در یک ساختمان مسکونی به بخش های زیر تقسیم می گردد که به شرح ذیل می باشد:

 • شرب
 • استحمام
 • شسستشو
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی

روش های مختلف تصفیه آب:

 1. تصفیه آب در نقطه ورودی به ساختمان به صورت کلی و یکجا و توسط یک دستگاه
 2. تصفیه آب جهت مصارف مختلف به صورت مجزا و با دستگاه های مجزا
 3. پیش تصفیه آب در ورودی ساختمان و استفاده همزمان آب در بخش های مختلف

مناسب ترین دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی:

مناسب ترین دستگاه جهت تصفیه آب خانگی، دستگاه RO (اسمز معکوس یا آب شیرین کن) می باشد. در ذیل به برخی از ویژگی های آن اشاره می گردد:

 • دستگاه RO برای آبهایی که میزان جامدات محلول در آنها بیش از حد معمول می باشد مناسب است.
 • این دستگاه مجهز به ۶ الی ۷ فیلتر متفاوت می باشد که این فیلترها علاوه بر حذف ذرات معلق، گازهای شیمیایی، کاهش سنگینی (TDS)، سختی (TH) آب، مواد معدنی مورد نیاز بدن را در فیلتر مرحله ششم به آب اضافه می نماید.
 • تجهیز این دستگاه به پمپ فشار آن را برای استفاده در مناطقی که مشکل کاهش فشار آب ورودی را دارا می باشند مناسب کرده است.
 • این دستگاه قادر است حداکثر ۸ لیتر در ساعت آب را تامین نماید که البته این میزان با نیازهای یک خانواده متناسب می باشد. همچنین این دستگاه دارای تانک فشار ۱۲ الی ۱۶لیتری می باشد که امکان ذخیره آب را برای مصرف کننده تامین می کند.

مکانیزم عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب RO با روش اسمز معکوس:

 1. فیلتر اول فیلتر پلی پروپلین نام دارد که وظیفه آن حذف کلیه رسوبات، شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی لوله ها، ذرات معلق تا ۵ میکرون و لجن می باشد.
 2. فیلتر دوم فیلتر کربن گرانول نام دارد. این فیلتر عهده دار حذف کلر آزاد، تری هالومتان ها، سموم کشاورزی، رنگ، طعم وبوی نامطبوع آب می باشد.
 3. فیلتر سوم فیلتر کربن است. عملکرد آن مشابه فیلتر کربن گرانول می باشد، ضمن اینکه کلیه ذرات بزرگتر از ۵ میکرون را نیز حذف می نماید.
 4. فیلتر ممبران RO چهارمین فیلتر است. وظیفه آن حذف میکروب ها، قارچ ها، کیست،انگل، نیترات، ویروس ها و مواد سمی است، علاوه بر آن عملیات آب شیرین کن و کاهش سختی آب با دقت ۰۰۰۱/۰ میکرون را نیز انجام می دهد.
 5. فیلتر پنجم فیلتر کربن نهایی نام دارد. این فیلتر کلیه طعم ها و بوهای احتمالی که در مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب اضافه شده است را حذف می نماید.
 6. فیلتر سرامیکی که عملکرد آن افزایش مواد معدنی مورد نیاز به آب تصفیه شده است.
 7. فیلتر مرحله هفتم با تابش اشعه ماوراء بنفش توسط لامپ UV به عنوان نور خورشید عمل کرده و باعث ضدعفونی و میکروب زدایی آب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *