تصفیه آب استخرهای شنا

تصفیه آب استخرهای شنا

بهترین روش مورد استفاده در دنیا جهت تصفیه آب استخرهای شنا (استخرهای شنای سرپوشیده و یا استخرهای شنا سرباز) (خصوصی و عمومی) و تصفیه آب و از بین بردن جلبک در آبنماها در حال حاضر استفاده از ازن می‌باشد که به علت مزایای فراوان و توانایی بسیار بالای این روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

ازن قویترین اکسید کننده تجاری در جهان

ازن قویترین اکسید کننده تجاری در دنیا شناخته شده و تمام میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتریها، ویروسها، اسپورها و تخم انگلها را از بین می برد و همچنین به علت اكسید‌كنندگی بالا مانع از رشد جلبک‌ها می‌گردد.

مکانیسم اثر ازن و کلر بر روی میکرو‌ارگانیسم‌ها در تصفیه آب استخرهای شنا

مکانیسم اثر ازن و کلر بر روی میکرو‌ارگانیسم‌ها کاملاً متفاوت است. ازن بر روی دیواره میکرو‌ارگانیسم‌ها تأثیر می‌گذارد در حالی که کلر می‌بایستی از دیواره عبور کرده و دقیقاً روی هسته عمل کند. بنابر این ازن ۳۰۰۰ بار سریعتر از کلر عمل استریل نمودن را انجام داده و چون ازن روی دیواره تأثیر می‌گذارد طیف استریل‌کنندگی آن بسیار گسترده می‌باشد.
کلر با بعضی از املاح آب تشکیل نمک داده که این نمک بر روی سطوحی مثل کاشی و سرامیک رسوب می‌دهد. در صورتی که ازن نه تنها تشکیل نمک نداده بلکه به شفاف‌ سازی آب کمک می‌کند. بدین صورت که بار ذرات معلق ریز (کلوئیدی) در آب را که باعث تیرگی آب می‌شوند را خنثی نموده و ذرات معلق را به هم می‌چسباند. بدین ترتیب باعث موثرتر عمل کردن فیلتر موجود می‌شود.

ازن یک استریل کننده بی خطر Safe

ازن ناپایدار بوده و پس از مدتی به اکسیژن بر می‌گردد به همین علت نمی‌توان آن را در جایی نگه داشته یا فشرده و جابجا کنیم. به همین علت باید ازن همواره در محل تولید شود، که این باعث شده ازن به عنوان یک استریل کننده بی خطر Safe شناخته شود.
ازن کمتر از کلر باعث خوردگی دیواره استخر، لوله ها و … شده و ماندگاری آب استخر را نیز افزایش می‌دهد. ازن باعث از بین رفتن بو، رنگ و طعم موجود در آب استخر می شود.
ثابت شده است که تغییرشکل ناخن، قرمزی چشم‌ها، خارش پوست و همچنین ابتلای غیر‌معمول غریق نجاتها و شناگران حرفه‌ای به آسم، ناشی از بخارات سمی حاصل از کلر در محوطه استخرها بوده است. این موارد در هنگام استفاده از سیستم ازن بوجود نمی‌آید.

ازن بهترین روش برای استریل و ضد عفونی کردن آب استخرها در سطح جهان

روش ازن بهترین روش برای استریل و ضد عفونی کردن آب استخرها در سطح جهان و مورد تأیید مراکز مختلف جهانی منجمله FDA، WHO و … می‌باشد. ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضد عفونی کننده پیشرو شناخته شده است.

زمینه‌های استفاده از ازن به عنوان استریل و ضد عفونی کننده

 • آب آشامیدنی
 • آب معدنی
 • هوا
 • استخر
 • محصولات کشاورزی
 • انبارها
 • سردخانه‌ها
 • کانتینر‌های حمل مواد غذایی
 • سطوح
 • سالنها
 • صنایع لبنی
 • کارخانجات مواد غذایی
 • خطوط تولید
 • و بسیاری زمینه‌های دیگر

ازن سه هزار بار از کلر در تصفیه آب و از بین بردن میکروبها و ویروسها و دیگر پارازیتها در آب استخر موثرتر است.

برخلاف کلر، ازن و کلر آمین تولید نمی‌کند و بعد از استفاده اگر اضافه باشد به حالت اکسیژن خالص یا نوزاد در می آید.

ازن باعث حذف کلیه مواد آلی در آب می شود که با توجه به حذف آنها حتی در صورت اضافه کردن کلر باقیمانده به هیچ عنوان ترکیبات کلرآمیدی بوجود نخواهد آمد.

ازن تمامی میکروارگانیسم ها از جمله وبا، هپاتیت و … را از بین می‌برد، ولی کلر این چنین عمل نمی‌کند.

فواید ازن:

 1. ازن به منعقد کردن مواد آلی کمک می‌کند، بنابر این فیلترهای شنی موثر عمل کرده و قادر به حذف مواد کلوئیدی ریز می‌گردد كه در نتیجه باعث حذف جاروكشی كف استخرها می شود.
 2. ازن با غلظت باقیمانده محلول حدود ppm 5/0 و بالاتر، از بین بردن ویروس، باکتری و قارچ را صد در صد تضمین می کند.
 3. ازن تولید شده سه اتمی به آرامی به اکسیژن نوزاد تبدیل می شود و باعث ماندگاری اکسیژن محلول در آب و درخشندگی آن و عدم نیاز به تعویض آب می‌گردد.
 4. ازن هیچ باقیمانده سمی در آب باقی نمی‌گذارد.
 5. ازن توسط ازن ژنراتورها در محل تولید می شود و نیاز به نگهداری ندارد.
 6. ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسیم و تشکیل رسوب در سطح استخر نمی‌گردد.
 7. باکتریها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمی‌شوند.

تصفیه آب استخرهای شنا با استفاده از فیلتراسیون

صافی‌های تصفیه به منظور جداكردن آلودگی‌ها و ذرات از آب استخر، مورد استفاده قرار می‌گیرند و در سه نوع می‌باشند:

 1. صافی‌های شنی
 2. صافی‌های دیاتمی
 3. پلیمری (فایبرگلاس)

صافی‌های شنی (sand filter)

صافی‌های شنی تشكیل شده از یک محفظه فلزی یا فایبرگلاس مقاوم نسبت به فشار آب و دانه‌های شن، یا همان سیلیس، كه در اندازه‌های مختلف چهارگوش به صورت لایه لایه در آن قرارگرفته است. لایه‌ها براساس اندازه دانه‌های شن از شن درشت تا شن ریز از پایین به بالا طبقه‌بندی می‌شود.

مراحل تصفیه در فیلترهای شنی

مراحل تصفیه در فیلترهای شنی به این صورت است كه

 • آب برگشتی استخر از بالا بر روی لایه‌های شن ریخته می‌شود
 • پس از عبور از لایه‌های مختلف شن ذرات معلق خود را باقی می‌گذارد و از انتهای مخزن خارج می‌گردد

پس از مدتی كاركرد، صافی كثیف می‌شود و فشار آب ورودی به صافی‌ها افزایش می‌یابد لذا صافی باید تمیز گردد.

به عبارت دیگر صافی‌ها پس از مدتی كاركرد ذرات معلق چربی داخل آب را به خود جذب می‌نمایند كه این مسئله باعث می‌شود آب براحتی از صافی عبور نكند و در نهایت افت فشار در صافی زیاد شود. افزایش فشار در فشار‌‌سنج ورودی صافی و یا كاهش آب در ورودی‌های استخر نشانگر این مسئله است كه صافی‌ها كثیف شده‌اند و باید تمیز گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *