اهداف تصفیه فاضلاب

اهداف تصفیه فاضلاب

 

در تصفیه فاضلابها اهداف زیر مد نظر است :

الف : تامین شرایط بهداشتی برای زندگی انسانها – فاضلاب های انسانی-شهری همیشه دارای میکروب های فراوانی میباشند که بخشی از آنها را میکروب های بیماری زا تشکیل میدهند . ورود فاضلابهای تصفیه نشده به محیط زیست و منابع طبیعی آب ، چه روی زمین و چه آنهایی که زیر زمین واقع شده اند، موجب آلودگی این منابع به میکروب ها میگردد و بر اثر تماس انسان با این منابع خطر گسترش بیماری ها بین مردم به وجود میآید.

ب : پاک نگهداری محیط زیست – وارد نمودن فاضلاب های تصفیه نشده به محیط زیست موجب آلودگی این محیط شده که بجز خطرهای مستقیمی که برای بهداشت مردم دارد ، نتایج دیگر از قبیل ایجاد مناظر زشت، بوهای ناخوشایند و سرانجام تولید حشرات بخصوص مگس و پشه را به همراه دارد.این حشرات خود وسیله ای برای جابجا شدن میکرب های بیماری زا و آلوده سازی مخیط زیست با این میکرب ها میباشند.

ج: بازیابی فاضلاب – با توجه به اینکه نمکهای معدنی محلول در فاضلاب به مراتب کمتر ازآب دریاهای آزاد میباشد و فاضلاب جزو آبهای شیرین ولی آلوده به حساب می آید استفاده دوباره از فاضلاب تصفیه شده به جای آب شیرین جهت آبیاری به مراتب ارزانتر از شیرین سازی آب دریاهای شور میباشد.این مسئله در ایران که بسیاری از نقاط آن مردم با کمبود آب شیرین مواجه هستند میتواند در مصرف آب شیرین مورد استفاده در آبیاری کشاورزی صرفه جویی نماید.

کاریرد دوباره فاضلاب تصفیه شده حهت آبیاری کشاورزی بجز صرفه جویی در مصرف آب های شیرین به دلیل وجود مواد کودساز در فاضلاب تصفیه شده میتواند منبع غذایی خوبی برای گیاهان و تقویت مزارع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *