استفاده از سختی گیر در تصفیه آب

استفاده از سختی گیر در تصفیه آب

یکی از روش های تصفیه آب استفاده از رزین های تعویض یون می باشد. رزین در انواع و گریدهای مختلفی تولید می گردد و مورد استفاده صنایع گسترده ای می باشد، ولی به طور کلی رزین ها به ۴ گروه عمده تقسیم می گردند که در زیر به آنها اشاره می گردد:
– رزین کاتیونی قوی
– رزین آنیونی قوی
– رزین کاتیونی ضعیف
– رزین آنیونی ضعیف
با توجه به اینکه سختی آب به طور معمول مربوط به کاتیونهای دو ظرفیتی نظیر Mg2+ و Ca2+ می باشد لذا می توان از موارد بکارگیری رزین در صنعت تصفیه آب، به استفاده از این ماده در کاهش و حذف سختی آب اشاره کرد. در فرایند سختی گیری از آب توسط رزین های تعویض یونی، یون های کلسیم و منیزیم با یونهای سدیم قابل تبادل رزین های تعویض یونی جایگزین می گردد. لازم به ذکر است این نوع رزین ها از نوع کاتیون های قوی و با مدار سدیمی می باشد.
طراحی رزین توسط نرم افزارهای مرتبط نظیر IX-Cal و بر اساس آنالیز و دبی آب ورودی، ساعت کارکرد و سرویس و … انجام می گیرد. رزین ها در مخازن FRP، یا کربن استیل با پوشش مناسب و یا استنلس استیل بارگزاری می گردد، داخل این ستون ها شن سیلیس و یا آنتراسیت به عنوان ساپورت در انتهای مخزن و رزین های کاتیونی قوی متناسب با طراحی انجام شده بر روی آن قرار خواهد گرفت.
راهبری سیستم های سختی گیر رزینی به سه صورت دستی، نیمه اتوماتیک و یا تمام اتوماتیک قابل طراحی و اجرا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *